Cumartesi, Ağustos 16, 2008

Re(act)able


Björk konserinde görüp şaşı bakıp şaşırdığımız Reactable ile ilgili sözlüğe bir şeyler yazdım az önce. Buraya da geçireyim istedim.

"björk konserinde gördük dünyanın bu en genç müzik aletini. konser esnasında özellikle de pluto'da, bir yandan konserdeki en zırdeli şarkının keyfini çıkarmaya çalışıyordum bir yandan da bu aletin nasıl bir şey olduğunu algılamaya çalışıyordum. sonra konserin bende bıraktığı 15 yaşında olduğum izlenimini ve björk görmüş olmanın verdiği şaşkınlığı atlattıktan epey bir sonra aklıma takıldı bir şeyler. düşündüm ki artık nasıl ki hiçbir şeyin aslı önemli değil ve fakat her şeyin aromasının veya öze eşdeğer maddelerinin veya özetinin nerelerde nasıl kullanıldığı önemliyse, bu alet müzik alanında bunun dışavurumudur. artık aletlerin hiçbiriri kullanmanıza gerek yok. zaten varolan kayıtlı sesleri ve ritmleri iyi bir müzik kulağıyla ve tabii ki beceriyle ellerinizi kullanarak birbirlerine bağlayıp müziğinizi icra edebilir hale iyiden iyiye geldik. önceden bu işi böyle bu ayarda canlı canlı yapmanın bir yolu da yoktu zira elektronik müzik dediğiniz şey bilgisayar ortamında zaten kayıtlı olan sesleri önünüzdeki tuşlarla ve fareyle hissetmeden icra etmekti. şimdiyse reactable sayesinde enstrüman kullanmadıkları için sık sık müzisyen olmamakla itham edilen djlerin ne kadar müzisyen olabildiği gün yüzüne çıkacaktır diye düşünüyorum. bir yandan müzik yapmanın en kolay yolu aslında çünkü farklı enstrümanları tek bir alet aracılığıyla kullanabiliyorsunuz ve fakat aynı anda da en zor yolu çünkü tüm bu müzik aletlerinin ve yanında kullandığınız efektlerin, ritmlerin dilini kodlar olarak görebilmek lazım. bunu da yapabilecek, bu aleti hakkını vererek kullanabilecek insan sayısı, halihazırda varolan reactableların sayısı kadar azdır diye düşünmekteyim, ki yaratıcılarıyla yapılmış bir röportajda 10'dan fazladır deniyordu.

böyle bir şey ortaya çıktığı için sinestezi denen hastalığa yatıp kalkıp şükretmek gerekir zira kendisi gördüğüm en yaratıcı algı bozukluğu ürünü ve en ilginç aletlerden birisidir. sahnede delirmiş björk'ü izlemek, sahneden gözümüze giren lazerler eşliğinde müziğin etkisiyle kendimden geçmek yerine beni ekrana kitlemiştir.

siz de kitlenmek isterseniz, coachella'daki björk konserinden bir videoyla başlayabilirsiniz:


http://www.youtube.com/watch?v=kd4ef9edpsu"

0 saçmalayan daha çıktı: