Pazar, Şubat 19, 2006

ek-sik

ek-sik demiş ipek. zamanında lacan ile çok içli dışlı bir kaç arkadaş ile oturduğumuzda, bu kelime üzerine bir konuşma yapmıştı içlerinden "kaan" olan. ne de güzel ve nüktedan bir konuşmaydı o. onu anımsadım şimdi.

bir de tabii ek-sik olan şeyler var hayatta. daha doyamadan bıraktığınız, böyle çok güzel ama bir türlü uzun süre elinizde tutamadıklarınızın "ek-sik"liği. bir türlü ısınamadığınız ama işinize daha çok yarayacak bir estetik yoksunu şey tutuşturulur elinize. onu seçmek zorunda kalırsınız. onu sevmek zorunda bırakılırsınız. onda her şeyden vardır hem. tam istediğinizdir. ama işte güzel olanı tam da o anda terketmek zorundasınızdır işlev uğruna...

hayat hep böyle ikilemler yaşatacak kadar ek-sik.

neyse...

tüm bunları neden yazdığımız sorarsanız, babam bir vaio almıştı bana geçen hafta. sonra da gözde için bir hp aldı birkaç gün sonra. hp'nin donanımı vaio'nun donanımından kat kat daha iyiydi. ama vaio vaio'ydu işte. üstüne üstlük gözde bütün bir cumartesi gününü üzülmekle geçirdi çünkü o da vaio veya apple istiyordu ve haliyle babamın ona yaptığı sürprizi pek beğenmemişti. daha sonradan 1 gün sahip olduğum ve kullandığım vaio'yu gözde'ye verdim çünkü gözde hem hp'yi istemiyordu hem de hp'nin donanımı kat kat daha iyiydi. o estetik şeyi bıraktım ve daha işlevsel olanını seçtim. gözde mutlu oldu ve benim işlevseli önemli kılan aklım da tabii...

şimdi lütfan şu linklere bakın da bana doğru seçimi yaptığımı söyleyin!

http://www.empati.com.tr/default.asp?section_id=3&group_id=1&prod_id=200&prod_name=Sony%20VGN-BX195VP

ve

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/tr/tr/ho/WF06b/1090731-4511061-4511063-4511063-4511063-12254778-63988071.html

uff. böyle işte.

millet nelerle uğraşırken ben neyle uğraşıp, neye üzülüyorum diye de ayar verip duruyorum kendi kendime ama elden bir şey gelmiyor ve bir yarım üzülüyor bir yarım mutlu olsa da bu seçimle ilgili.

hadi yorum bekliyoruum.

4 saçmalayan daha çıktı:

Ayça dedi ki...

walla ben gozde'ye gule gule kullan diyorum burdan :)
apple olsa da kahkahayla kullan derdim..."islevsel" secimin hayirli olsun ablacim ama arkanda duramicam malesef...

İpek dedi ki...

Seçimin için gurur duyuyorum seninle Özge :) (hih hih hih)

Cracker dedi ki...

tabiki islevsellik guzel kardesim. yarin obur gun 3 tane explorer acikken, ulan niye bu winamp kitleniyor, hay allah yer kalmamis harddiskte , dur bakkaldan 2 bos dvd alayim da geleyim...vs demezsin. apple'i secip te, yav bu programin niye mac versiyonu yok, niye gelismis versiyonu daha cikmadi, neden bu videolar bende calismiyor diye aglamazsin.

gorsellige aldanmayalim lutfen, cok rica ediyorum. :)

Ayça dedi ki...

apple tartismasi konusunda kirk saat birbirimizi yiyebiliriz ama ben bu konuda benden cok daha militan bir arkadasimin kullandigi benzetmeden alinti yapmak istiyorum
"abartacak olursam, biraz radyo ile televizyon arasındaki fark gibi, biraz da murat 131'le porsche 911 arasındaki fark gibidir. ancak bu, düşünüleceği gibi pc'leri kötüleyen bir benzetme değildir; murat olmasaydı bu kadar kolay taksi bulamazdık... porsche olmasaydı ise çoğu insanın hayatı etkilenmezdi.
sonuçta isteyen daha ucuz diye radyo kullanmayı seçebilir. asıl ilginç olan neden televizyona bok atılmaya çalışıldığıdır."
#3699816